TechCorner - ciekawostki technologiczne Blog o technologii, komputerach, smartfonach i tabletach

Rodzaje urządzeń moblinych

Współcześnie coraz mniej osób sięga w sklepach po standardowy komputer stacjonarny. Ludziom zależy na kompaktowym rozmiarze i mobilności, przy zachowaniu podstawowych potrzebnych funkcji. Do urządzeń z tej kategorii zaliczamy przede wszystkim laptopy, tablety i smartfony. Ich coraz lepsze parametry pozwalają na wszechstronne wykorzystanie, a przy tym można zabrać je ze sobą praktycznie wszędzie. Które z nich najlepiej wybrać?

undefinedLaptopy to urządzenia, które dominują nad innymi przede wszystkim fizyczną klawiaturą, przykład dostępny w sklepie sferis. Dzięki niej można bez problemu wykonywać pracę biurową, także grać w gry. Niestety czas pracy na baterii nie jest wystarczający. W najlepszych modelach jest to maksymalnie do kilku godzin. niespotykane są laptopy, które mogłyby wytrwać cały dzień bez ładowania.

Smartfony są w dzisiejszych czasach najbardziej popularne. Nowe modele pojawiają się na rynku każdego dnia, zaskakując swoimi funkcjami. Dzięki takiemu telefonowi można swobodnie wykonywać połączenia, a także cieszyć się szerokim wachlarzem innych funkcji. Dobry aparat, korzystanie z internetu, długi czas pracy na baterii to tylko niektóre z nich. Sprawiają, że smartfon staje się faworytem przy wyborze sprzętu elektronicznego. Najnowsze modele z wysokimi parametrami mogą dorównać wydajnościom laptopom.

Tablet to niejako połączenie laptopa i smartfona. Dzięki wielkości podobnej do zeszytu można go bez problemu zmieścić w torebce lub plecaku, a do tego jest lekki. Nie posiada klawiatury jak telefon, ale za to ma większy ekran, przez co lepiej nada się chociażby do oglądania filmów. Dzięki intuicyjności obsługi może z niego korzystać nawet dziecko. Niestety, tablety charakteryzują się stosunkowo wysoką ceną.

Jak widać każde urządzenie ma swoje wady i zalety. Różnią się przede wszystkim wielkością i mobilnością. Laptopy nadadzą się lepiej do codziennej pracy, natomiast tablety i smartfony bardziej będą sprzyjać rozrywce. Niemniej jednak warto rozważyć zakup każdego sprzętu, gdyż ich funkcje wzajemnie się dopełniają.

Jak działa maszyna do laminowania

undefinedW każdym biurze czy też instytucji, gdzie istnieje konieczność produkowania wielu ważnych dokumentów, przyda się urządzenie jak maszyna do laminowania.

Po co nam maszyna do laminowania?

Maszyna do laminowania to bardzo proste i przede wszystkim funkcjonalne urządzenie, które pozwala nam zabezpieczyć dokumenty. Maszyna skutecznie chroni ważne dla nas papiery przed:

- Żółknięciem ze starości.
- Zniszczeniem mechanicznym.
- Przedarciem.
- Zalaniem kawą, herbatę czy sokiem.

Dokumenty są otoczone folią, która nie pozwala przedostać się do środka żadnym zanieczyszczeniom, dzięki czemu wszelkie istotne dla działania firmy lub instytucji papiery, są całkowicie bezpieczne.

Jak działa maszyna do laminowania?

Jedną z zalet tego urządzenia jest prostota działania i fakt, że kupując maszynę, nie musimy jednocześnie się martwić o zorganizowanie specjalistycznego przeszkolenia dla załogi przedsiębiorstwa. Maszynę obsługuje się bowiem w sposób niezwykle prosty. Wystarczy wziąć odpowiedni dokument, opatulić go w folię, a następnie włożyć w odpowiednią szczelinę maszyny. Ta musi być oczywiście włączona i odpowiednio rozgrzana. Po kilku sekundach otrzymujemy zalaminowany dokument. Urządzenie może działać w wielu trybach, a kupując go, powinniśmy dokładnie przemyśleć, jakiego rozmiaru dokumenty będziemy chcieli zabezpieczyć. Najbardziej popularnym formatem jest oczywiście A4 i A3. Pamiętajmy też, że urządzenia różnicują się w zależności od prędkości laminowania. Im maszyna robi to szybciej, tym oczywiście korzystniej dla nas.

Ekran 22 calowy a odświeżanie obrazu

undefinedW powszechnej świadomości duże monitory komputerowe powinny mieć zwiększoną częstotliwość odświeżania. Takie podejście jest błędne, ponieważ np. klasyczny monitor 22 cale nie musi mieć ściśle określonej częstotliwości, wynikającej z jego rozmiaru. Na co więc ma wpływ ten parametr monitora?

Im więcej, tym lepiej?

Tak zwana płynność obrazu jest tak naprawdę złudzeniem, wynikającym z niedoskonałości ludzkiego oka. Jeśli poszczególne obrazy pojawiają się jeden po drugim z częstotliwością wyższą niż 24 razy na sekundę, obraz przestaje być serią klatek a staje się materiałem wideo. Monitory komputerowe muszą uzyskiwać znacznie większe częstotliwości, gdyż dzięki temu praca z nimi nie obciąża tak bardzo ludzkiego oka.

Jaka częstotliwość?

Częstotliwość odświeżania obrazu wyrażana jest w hercach (Hz). Dla standardowego monitora 22 calowego, wykorzystywanego np. do prac biurowych i okazyjnego grania w gry, częstotliwość 70 - 80 Hz wystarczy. Jeśli jednak monitor jest wykorzystywany głównie do grania w gry, to parametr ten powinien być znacznie wyższy i sięgać nawet 144 Hz.

Co dzięki temu można otrzymać? Z pewnością dokładniejszy obraz, charakteryzujący się większą liczbą detali a co za tym idzie... przewagę nad przeciwnikiem, grającym np. w gry typu FPS.

Podsumowanie

O zakupie dobrego monitora 22 calowego nie decyduje wyłącznie rozdzielczość, czy kąt widzenia. Z perspektywy bezpieczeństwa użytkownika, bardzo ważna jest częstotliwość odświeżania. Im będzie ona wyższa, tym lepiej.

Zakup drukarki i eksploatacja

undefined

Rozglądając się za zakupem nowej drukarki laserowej lub używanej, należy przyjrzeć się, jaki rodzaj tonera oferuje. Najbardziej kosztownym elementem eksploatacyjnym w drukarce laserowej, jest toner, czyli kartridż. Ceny oryginalnych tonerów sięgają nawet 150 zł za sztukę.

Wybór tonera i drukarki

Najlepszym wyborem będzie drukarka laserowa z tonerem proszkowym zintegrowanym. Taki toner to nic innego jak barwny proszek stosowany również w urządzeniach ksero do otrzymywania kopiowanego obrazu z oryginału. Toner składa się z dwóch elementów, tak zwanych frakcji, bardzo drobnych kulek żywicy termoplastycznej. W efekcie widzimy proszek, który służy do utrwalania podczas procesu naświetlania przy drukowaniu.

Wiele modeli drukarek posiada toner zintegrowany z bębnem, w innych z kolei występuje oddzielnie. Zatem każda drukarka laserowa może posiadać inną konstrukcję tonera, co ma swoje wady i zalety. Dzięki temu, że bęben jest oddzielony od tonera, sprawia, że proszek uzupełniający staje się bardzo tani. Wadą jednak jest to, że wymiana tylko i wyłącznie bębna jest mało opłacalna. Jeśli więc bęben ulegnie awarii, lepiej kupić nową drukarkę niż oddawać ją do serwisu. Natomiast toner, który posiada zintegrowany bęben, daje nam gwarancję, że przy każdej jego wymianie na nowy, zachowamy wzorową jakość wydruku. Przy ewentualnej naprawie podzespołów jedynym kosztem, jaki należy ponieść, to zakup zintegrowanego tonera. Warto wspomnieć, że sprzedaż tonera zużytego jest opłacalnym pomysłem.

Zakup zamiennika, regeneracja, skup tonerów

Z powodzeniem można zastąpić oryginalne tonery zamiennikami lub poddać je do regeneracji. Należy pamiętać, że w takich sytuacjach można utracić gwarancję producenta. Podczas eksploatacji drukarki i dużej ilości wydruków, można wybrać toner regenerowany, tym samym oszczędzając w stosunku do zakupu oryginału. Ciekawym pomysłem jest też odszukanie firm pod hasłem skup tonerów - https://www.doktortusz.pl/skup-tonerow, tym bardziej iż w takiej firmie można kupić nowy regenerowany zamiennik. Można również zlecić uzupełnienie istniejącego własnego tonera drukarkowego. Warto zwrócić uwagę, że kupując tonery regenerowane, otrzymujemy gwarancję. Jeśli nie spełni on naszych oczekiwań, to można go zawsze zareklamować.

Czym jest system zarządzania bezpieczeństwem?

undefinedSystem zarządzania bezpieczeństwem jest pojęciem, z którym można spotkać się w środowisku pracy, czytając artykuły o transporcie czy bezpieczeństwie państwa. Bezpieczeństwo odnosi się praktycznie do każdej sfery ludzkiego życia, dlatego też systemy zarządzania bezpieczeństwem wdraża się w wielu dziedzinach.

System zarządzania bezpieczeństwem w środowisku pracy


Wspomniany wcześniej system (ang. Safety Management System - SMS) jest stopniowo staje się priorytetem dla pracodawców. Większość firm zdaje sobie sprawę, że wdrażając procedury bezpieczeństwa dba nie tylko o pracowników, ale także o jakość końcowego wyrobu oraz dbałość o środowisko pracy. Pracownik, który czuje się wypoczęty i bezpieczny ma lepszą koncentrację, jest bardziej wydajny i lepiej przykłada się do obowiązków, gdy widzi, że firma dba o jego bezpieczeństwo.

Jak wdrożyć SMS w pracy?


Podstawą do wdrożenia Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy jest norma PN-18001:2004. Norma ta jest przeznaczona do dobrowolnego stosowania. Zawarte są w niej wymagania, które mogą być wdrażane bez względu na profil działalności firmy, jej wielkość oraz ilość zatrudnionych osób. Norma te jest zatem uniwersalna. Zawarte w niej podstawy mają na celu zaprojektowanie, wdrożenie, utrzymanie oraz certyfikowanie systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. System ten ma być integralną częścią systemu zarządzania organizacją. Nie może on istnieć w oderwaniu od innych założeń funkcjonowania danej jednostki. Tylko wówczas będzie funkcjonował sprawnie i efektywnie.

Jak zmieniał się monitor?

Tak naprawdę nikt się nie zastanawia nad tym, jak duże zmiany zaszły na przestrzeni lat w budowie i technologii monitora komputerowego.

Świeżo w pamięci mamy jeszcze ogromne i ciężkie (niektóre modele ważyły nawet kilkanaście kilogramów) monitory kineskopowe, które służyły nam długie lata, jako urządzenie peryferyjne przy stacjonarnych, pierwszych komputerach, tak zwanych "pecetach".

undefinedMonitor kineskopowy wyparty został przez urządzenie opierające się na technologii LCD. Monitory LCD miały dużo więcej zalet. Po pierwsze mniej ważyły i pozwalały zagospodarować więcej miejsca poprzez mniejsze wymiary od swoich poprzedników. Po drugie były dużo oszczędniejsze od monitorów kineskopowych, co spowodowane było mniejszym poborem energii. Po trzecie ich oryginalny i innowacyjny wygląd sprawiał, że były ozdobą każdego wnętrza, wręcz jego dodatkiem. To dzięki tego typu monitorom rozpowszechniły się złącza cyfrowe różnego typu, których popularność trwa do dnia dzisiejszego. LCD miało również swoje wady. Największą była wysoka cena. Nowe ekrany miały także gorsze od monitorów kineskopowych odwzorowanie kolorów i mniejszą tak zwaną "głębię czerni". Producenci jednak szybko uporali się z początkowymi wadami i monitory LCD stały się podstawowym wyposażeniem każdego zestawu komputerowego, czy też laptopa.

Wprowadzenie nowych technologii służyło wszelkiej maści monitorom. Rosnąca popularność rozdzielczości 16:9 sprawiła, że dziś ekrany o takich właśnie cyfrowych nazwijmy to "wymiarach" są standardem. Idąc na zapotrzebowaniem klienta producenci zwiększali także stopniowo przekątne monitorów. Dziś ekran o przekątnej 21 cali, czy nawet 27 calowy nikogo nie zdziwi. Na rynku dostępne są jeszcze większe, stworzone specjalnie dla koneserów multimedialnej rozrywki 35 calowe i jeszcze większe! Dodatkowo tanie nowoczesne monitory posiadają zakrzywioną matrycę, która świetnie sprawdza się w grach, oglądaniu filmów, czy spędzaniu czasu w wirtualnym świecie.

A co przyniesie przyszłość? Już dziś mówi się, że lada chwila na rynek trafią ultranowoczesne monitory 8K. Pozostaje na nie spokojnie poczekać.

Nowsze wpisy → Home ← Starsze wpisy