undefinedElektryczne deskorolki są stosunkowo nowym produktem na rynku, dołączając do gamy innych elektronicznych dostępnych urządzeń do przemieszczania się, takich jak rower, hulajnoga czy Segway. Swoją budową i działaniem najbardziej przypominają ten ostatni. Deski elektryczne mają zasilanie akumulatorowe, a do sterowania nimi najczęściej stosuje się balansowanie własnym ciałem.


Zwykła zabawka czy przydatny gadżet?

Elektryczne deskorolki wielu osobom kojarzą się z zabawką, którą można zabrać ze sobą do parku, i w przypadku najtańszych modeli często będzie to uzasadnione skojarzenie. Jednak wiele modeli osiąga prędkości rzędu 20 km na godzinę i zasięg nawet kilkudziesięciu kilometrów. A takie urządzenie może już znacznie usprawnić przemieszczanie się po mieście, czy nawet drogę do pracy. Ważne by wybrany model nie był ani zbyt ciężki, ani zbyt duży.

Jakie parametry brać pod uwagę przy zakupie?

Producenci oferują różne typy desek elektrycznych, m.in.: terenowe, które lepiej poradzą sobie z nierównościami terenu; dla dzieci- osiągające mniejsze prędkości; z rączką; dla osób które obawiają się czy poradzą sobie z zachowaniem równowagi na tym urządzeniu. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na takie parametry jak:

- wielkość i materiał, z którego zostały wykonane koła- im większe koła tym jazda będzie wygodniejsza i łatwiej będzie zachować równowagę, podobnie lepiej aby koła były wykonane z gumy, a nie z plastiku;

- maksymalna prędkość i obciążenie - najczęściej takie deskorolki rozwijają maksymalną prędkość od 15 km/h wzwyż. Zwykle wystarczy to dla osoby dorosłej, a będzie jeszcze bezpieczna jeśli z deski będzie chciało skorzystać dziecko. Większość dostępnych na rynku desek dopuszcza obciążenie do 120 kg, jednak jeżeli deskorolką ma jeździć osoba dorosła warto upewnić się, czy ten parametr nie jest niższy.

- inne parametry- wiele urządzeń ma wbudowane dodatkowe gadżety takie jak radio czy odtwarzacz MP3. Z przydatnych akcesoriów, warto by deska miała widoczny wskaźnik naładowania baterii.