Materiały używane w drukarkach 3D noszą wspólną nazwę filamentów. Producenci drukarek są również najczęściej producentami dedykowanych do nich filamentów.

Materiały komercyjne na przykładzie Zortrax m200

drukarka Zortrax m200Ciesząca się obecnie dużą popularnością ze względu na dobry stosunek cena/jakość, drukarka Zortrax m200, używa filamentów o komercyjnych nazwach zaczynających się od litery Z, a więc Z-ULTRAT, Z-GLASS czy Z-PCABS. I tak, można na niej drukować używając oferowanych przez producenta filamentów elementy o właściwościach produktów stworzonych przy pomocy technologii wtryskowej, kolorowe gadżety, koncepcyjne modele i makiety, ale również prototypy obiektów, które docelowo mają być wyprodukowane z przezroczystego plastiku lub szkła albo o zwiększonej odporności na działanie wysokich temperatur czy substancji chemicznych.

Nietypowe materiały do druku 3D

Naukowcy, pracując nad filamentami pozbawionymi zupełnie tworzyw sztucznych, stworzyli całkiem niedawno technologię druku ze szkła, a nawet płynnego metalu. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków dopuściła do obrotu lek o nazwie Spiritam wydrukowany w drukarce 3D, popularne jest już drukowanie implantów stawów czy kości ale również naczyń krwionośnych. Są one tworzone z komórek macierzystych umieszczanych w pojemniku biodrukarki, która układa komórki warstwami tak, żeby uzyskać finalnie pożądany kształt. W tym momencie włączają się naukowcy, którzy kierują hodowlą w sposób pozwalający zrastać się komórkom i tworzyć żywe tkanki. Proces ten pozwala, w czasie zaledwie kilku godzin, na powstanie elastycznego, wytrzymałego i umożliwiającego zaopatrywanie narządów w składniki odżywcze naczynia krwionośnego.